
Kierunki polityki oświatowej państwa na rok 2025/26
Znamy już kierunki polityki oświatowej państwa na kolejny rok szkolny. Z przyjemnością informujemy, że większość z tych punktów mamy już od dawna na uwadze. Opisujemy je w Standardach Jakości Edukacji Spersonalizowanej oraz prowadzimy szkolenia dla nauczycieli, które pomagają je realizować. Sprawdź, które nasze szkolenia wpisują się w najnowsze kierunki polityki oświatowej państwa.
Ministerstwo Edukacji Narodowej podało, że w roku szkolnym 2025/26 kierunki polityki oświatowej państwa to:
- Kształtowanie myślenia analitycznego poprzez interdyscyplinarne podejście do nauczania przedmiotów przyrodniczych i ścisłych oraz rozwijanie umiejętności matematycznych w kształceniu ogólnym.
- Szkoła miejscem edukacji obywatelskiej – kształtowanie postaw patriotycznych, społecznych i obywatelskich, odpowiedzialności za region i ojczyznę, dbałości o bezpieczeństwo własne i innych.
- Promocja zdrowego trybu życia w szkole – kształtowanie postaw i zachowań prozdrowotnych, wspieranie aktywności fizycznej uczniów.
- Profilaktyka przemocy rówieśniczej, zdrowie psychiczne dzieci i młodzieży, wsparcie w kryzysach psychicznych, profilaktyka uzależnień.
- Promowanie higieny cyfrowej i bezpiecznego poruszania się w sieci, rozwijanie umiejętności krytycznej analizy informacji dostępnych w Internecie, poprawne metodycznie wykorzystywanie przez nauczycieli nowoczesnych technologii, w szczególności opartych na sztucznej inteligencji oraz korzystanie z zasobów Zintegrowanej Platformy Edukacyjnej.
- Promocja kształcenia zawodowego w szkołach podstawowych oraz w środowisku pracodawców, wzmocnienie roli doradztwa zawodowego.
- Rozwijanie zainteresowania kulturą i językiem polskim wśród Polonii, nauczanie języka polskiego w środowiskach polonijnych.
- Wspieranie aktywności poznawczej i poczucia sprawczości ucznia poprzez promowanie oceniania kształtującego i metod aktywizujących w dydaktyce.
Kształtowanie myślenia analitycznego poprzez interdyscyplinarne podejście do nauczania przedmiotów przyrodniczych i ścisłych oraz rozwijanie umiejętności matematycznych w kształceniu ogólnym.
Nasze szkolenia w tym obszarze, to m.in.:
- Trudne zadania w łatwy sposób – DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ
- Matematyka w akcji – DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ
- Czy edukacja może być przygodą? – DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ
- Praca metodą projektu – DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ
Promocja zdrowego trybu życia w szkole – kształtowanie postaw i zachowań prozdrowotnych, wspieranie aktywności fizycznej uczniów.
Nasze szkolenia w tym obszarze, to m.in.:
- Więcej niż sport. Jak aktywność fizyczna pomaga rozwijać potencjał uczniów i budować zespół? – DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ
- Edukacja zdrowotna. Jak nie zmarnować szansy? – DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ
- Nowoczesna profilaktyka integralna
Profilaktyka przemocy rówieśniczej, zdrowie psychiczne dzieci i młodzieży, wsparcie w kryzysach psychicznych, profilaktyka uzależnień.
Nasze szkolenia w tym obszarze, to m.in.:
- Procedury i metody wczesnego reagowania na przemoc rówieśniczą – DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ
- Rozwiązywanie konfliktów metodą mediacji – DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ
- Uczeń w kryzysie psychicznym: objawy, diagnoza, interwencja – DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ
- Wykorzystanie seksualne dzieci: rozpoznawanie i przeciwdziałanie – DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ
Promowanie higieny cyfrowej i bezpiecznego poruszania się w sieci, rozwijanie umiejętności krytycznej analizy informacji dostępnych w Internecie, poprawne metodycznie wykorzystywanie przez nauczycieli nowoczesnych technologii, w szczególności opartych na sztucznej inteligencji oraz korzystanie z zasobów Zintegrowanej Platformy Edukacyjnej.
Nasze szkolenia w tym obszarze, to m.in.:
- Dzieci w sieci – DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ
- Canva i ZPE. Jak zacząć? – DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ
- Poprawne metodycznie wykorzystywanie przez nauczycieli nowoczesnych technologii – W PRZYGOTOWANIU (zapytaj o to szkolenie: szkolenia@instytut-educare.pl )
Wspieranie aktywności poznawczej i poczucia sprawczości ucznia poprzez promowanie oceniania kształtującego i metod aktywizujących w dydaktyce.
Nasze szkolenia w tym obszarze, to m.in.:
- Prowadzenie lekcji w oparciu o cykl Kolba – DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ
- Pobudka! Metody aktywizujące uczniów – DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ
- Fakty i mity o ocenianiu – DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ
- Dialogi motywujące – DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ
- Ćwiczenia z myślenia. Jak rozwijać w uczniach mądrość? – DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ
Żródło:
https://www.gov.pl/web/edukacja/minister-barbara-nowacka-oglosila-kierunki-polityki-oswiatowej-panstwa-na-rok-szkolny-20252026
Chcesz być na bieżąco z naszą ofertą?
Magdalena Leczkowska
Pedagog szkolny i nauczyciel chemii; absolwentka pedagogiki społeczno-opiekuńczej z andragogiką, suicydologii oraz studium relacji interpersonalnych i profilaktyki uzależnień; laureatka III edycji konkursu „Nauczyciel – mediator” im. Joanny Kubiak.